OPŁATKI

„Opłatki”, 1873, ksylograf/papier, 17,2 x 23,8 cm, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

„Opłatki”, 1873, ksylograf/papier, 17,2 x 23,8 cm, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

W wigilijny wieczór w naszym kraju istnieje staropolska tradycja uroczystej kolacji podczas, której uczestnicy łamią się opłatkiem i składają sobie życzenia.
W  XIX stuleciu świąteczne obyczaje i dawne zwyczaje przedstawiano m.in. za pomocą rycin w prasie. Ilustracja pt. „Opłatki” została opublikowana w „Kłosach”*. Scena ukazuje kilkupokoleniową rodzinę, do której przyszedł zakonnik z opłatkami. Ilustracja prezentuje efektownie ujętą rodzimą rzeczywistość i przedstawia miniony zwyczaj.

Dzieło wpisuje się w okres poprzedzający Święta Bożego Narodzenia. Aktualnie żyjemy w czasach, w  których opłatki można nabyć w wielu miejscach… A kiedyś inaczej bywało, gdyż przygotowania  przedświąteczne miały odmienny charakter. Ponadto patrząc na tą kompozycję oglądamy również charakterystyczne dla tej epoki mieszkanie i ówczesną modę, czyli niegdysiejszą rzeczywistość, której już nie ma. Oprócz tego należy zaakcentować, że wykreowane dzieło odznacza się wieloraką kreską, miękkim światłocieniem, a zróżnicowanie walorowe pozwala dostrzec głębię wnętrza i wielopostaciową scenę.

*„Kłosy” – to polski tygodnik ilustrowany, wydawany w Warszawie w latach 1865 – 1890, który był poświęcony literaturze, nauce, a także sztuce.
Ponadto w tamtym czasie kiedy nie istniało nasze państwo, periodyk publikował kulturalne informacje i ważne wiadomości o aktualnych sprawach mających miejsce na ziemiach polskich.

Dzieło promuje zbiór grafik Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

 

Skip to content