Ikonografia Marii Magdaleny w malarstwie europejskim – 01.12.2024 r.

W ramach promocji zadania „Konserwacja obrazów o tematyce religijnej w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie” zapraszamy na wykład „Ikonografia Marii Magdaleny w malarstwie europejskim” nawiązujący do tematyki jednego z zakonserwowanych obrazów, spotkanie poprowadzi dr Michał Rut, kustosz Działu Sztuki  naszego Muzeum.

Obecność Marii Magdaleny w Ewangeliach i w najważniejszych momentach życia Jezusa, oraz wymienianie jej prawie zawsze na pierwszym miejscu wśród innych kobiet, które towarzyszyły Jezusowi, świadczy, że w gronie uczniów była ona osobą znaczącą. Ponieważ informacji na jej temat zachowało się niewiele, dlatego niektórzy próbowali łączyć ją z postacią jawnogrzesznicy czy Marii z Betanii, dokonując swoistego połączenia tych trzech postaci.  I choć współcześni bibliści z Marii Magdaleny zdjęli odium podejrzeń o rozpustę, w świadomości chrześcijan Zachodu, a zwłaszcza w literaturze i w malarstwie, nadal funkcjonuje ona jako nawrócona grzesznica. W ikonografii Maria Magdalena ukazywana w długiej szacie z nakrytą głową; w bogatym książęcym wschodnim stroju lub jako pokutnica, której ciało osłaniają długie włosy; w malarstwie barokowym ukazywana bez odzieży lub półnago a w dalszych epokach jako zmysłowa kobieta. Atrybutami Marii Magdaleny są: dyscyplina, instrumenty muzyczne, krucyfiks, księga – znak jej misyjnej działalności, naczynie z olejkiem, kadzielnica, gałązka palmowa, czaszka, włosiennica, zwierciadło….

Tę różnorodność przedstawiań Marii Magdaleny na niedzielnym spotkaniu postaramy się uporządkować, nie odzierając jednak obrazów z aury tajemniczości i niedomówień. 

dr Michał Rut

1 grudnia 2024 r., godzina 13:00
Wstęp WOLNY

Skip to content