NOWY ROK SZKOLNY – NOWE WARSZTATY MUZEALNE

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą warsztatów muzealnych przygotowanych na nowy rok szkolny dla szkół podstawowych.

Pierwsze kroki w Muzeum

Co można robić z dzieckiem w naszym Muzeum? W jaki sposób pokazać mu zaczarowany świat sztuki? Zapraszamy nauczycieli i opiekunów, którzy chcieliby, aby ich wychowankowie rozpoczęli przygodę ze sztuką. Zajęcia poświęcone zostaną wybranym obrazom. Pierwszą część spędzimy w galerii, drugą – w sali edukacyjnej, gdzie dzieci wraz z opiekunami wykonają prace inspirowane oglądanym dziełem sztuki, które potem zabiorą do domu.

Wiek uczestników: przedszkole oraz klasy I-III
Czas trwania: 60 min
Koszt: 25 zł/os.

Warsztaty MŁODZI PROJEKTANCI OBUWIA

Jak się robi buty? Ciekawość dzieci nie zna granic, a my właśnie za to kochamy dzieciństwo.
Warsztaty MŁODZI PROJEKTANCI OBUWIA to wspaniała okazja do rozwijania kreatywności, wyobraźni i umiejętności manualnych dzieci. Uczestnicy warsztatów z szablonów obuwia, farb, zdjęć, wycinków gazet, koralików, cekinów i kokardek będą tworzyli własne pantofle. Świetna zabawa gwarantowana!

Wiek uczestników: klasy O oraz klasy I – III
Czas trwania: około 90 min
Zajęcia płatne: 20,00 zł/os.

Zajęcia dedykowane wystawie „Na obcasie i bez – 150 lata historii i rozwoju obuwia damskiego”
Wystawa ze zbiorów Hanny Szudzińskiej

Warsztaty Szewska Pasja

Zapraszamy dzieci i młodzież na innowacyjne warsztaty Szewska Pasja. Uczestnicy warsztatów zostaną oprowadzeni po wystawie „Na obcasie i bez”, poznają najsłynniejszych projektantów obuwia i ich projekty, a następnie, korzystając z oryginalnych wykrojników, wykonają własne projekty butów w technice kolażu. Warsztaty to doskonała okazja, aby zwiedzić wystawę oraz sprawdzić się w roli kreatora mody.
Zajęcia są przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Dodatkowo istnieje możliwość zapisów indywidualnych.

Wiek uczestników: klasy IV – VIII
Czas trwania: około 90 min
Zajęcia płatne: 20,00 zł/os.

Wystawa ze zbiorów Hanny Szudzińskiej

Ze sztuką mi do twarzy – warsztaty kolażu

Zajęcia są skierowane do uczniów szkół podstawowych. Na warsztatach uczestnicy poznają malarstwo portretowe i samodzielnie wykonają kolażowy portret inspirując się sztuką Wielkich Mistrzów. Będzie świetna zabawa! Podczas warsztatów tworzenia kolaży uczestnicy nie tylko odkryją w sobie nowe pokłady kreatywności, ale również będą mogły rozwinąć abstrakcyjne myślenie oraz motorykę rąk.

Wiek uczestników: klasy I-III oraz  klasy IV-VIII
Czas trwania: 90 min
Koszt: 25zł/os.

Picasso na talerzu

Czy wiecie, że Pablo Picasso – wybitny hiszpański artysta – pasjonował się ceramiką? Malarz był artystą totalnym, nie wyobrażał sobie życia bez tworzenia i bez sztuki. Chcesz bliżej poznać życie i twórczość mistrza kubizmu oraz jego dzieła ceramiczne? Zrozumieć, skąd się wzięły i stworzyć własne arcydzieła inspirowane stylem króla kubizmu, które po warsztatach zabierzesz do swojego domu? Zapraszamy Cię do Muzeum Okręgowego w Rzeszowie na warsztaty z Picassem.

W pierwszej części zajęć poznacie tajniki pracy mistrza. Będzie można zapoznać się z metodami pracy twórczej w różnorodnych technikach warsztatu artystycznego. W części drugiej spotkania odbędą się unikalne warsztaty malowania ceramiki inspirowane twórczością Picassa.

Wiek uczestników: klasy I-III oraz klasy IV-VIII
Czas trwania: 90 min
Koszt: 40 zł/os

Warsztaty malowania na szkle

Podczas zajęć zapoznamy uczestników z techniką malowania na szkle specjalnymi do tego celu farbami. Każdy uczestnik wykona sam wyjątkową pracę malarską. Ważnym elementem zajęć będzie przybliżenie projektów znanych i cenionych, ale też anonimowych twórców witraży m.in. Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera, Kazimierza Sichulskiego czy Karola Frycza poprzez przygotowane podkłady graficzne – reprodukcje. Uproszczony wzór będzie można dowolnie interpretować, zmieniać, dobierać własne kolory. Podczas pracy  uczestnicy warsztatów używać będą konturówek oraz farb, które wyróżniają się swoją idealną przejrzystością oraz niezwykłymi barwami.

Wiek uczestników: klasy I–III oraz IV-VI
Czas trwania: 120 min
Koszt: 40 zł/os.

Warsztaty malowania na tkaninie

Fascynuje Cię sztuka malowania na tkaninie, ale nie wiesz jak zacząć, co jest Ci potrzebne, jak i czego używać? Masz ochotę nauczyć się, jak stworzyć barwną tkaninę? Chcesz poznać nową technikę, by używać jej w warunkach domowych? Zapraszamy Cię na warsztaty podczas, których poznasz różne techniki malowania i dowiesz się jak nakładać farbę i modyfikować wzory, by farba robiła to co my chcemy, a nie odwrotnie. Uczestnicy wykonają własnoręcznie malowane torby bawełniane, które potem zabiorą do domu.

Wiek uczestników: klasy I-III oraz IV-VI
Czas trwania: 120 min
Koszt: 40 zł/os.

Jak dawniej ludzi leczono… – w klasztornej aptece

Zajęcia przybliżą uczestnikom historię stosowania ziół jako środka leczniczego, sięgającą najdawniejszych czasów. Do rozwoju zielarstwa w Europie doszło w czasach średniowiecza – wtedy przybyły do Polski zakony benedyktynów, cystersów i augustianów, a zakonnicy przywieźli ze sobą wiele ziół pochodzenia śródziemnomorskiego, które następnie uprawiane były w ogrodach klasztornych zwanych wirydarzami. Również w Rzeszowie, w klasztorze pijarów, zakonnicy rozwijali ziołolecznictwo, tworząc nowe, skuteczne receptury, znajdowała się tu też apteka – co potwierdzają źródła historyczne. W części warsztatowej uczestnicy wczują się w rolę zakonnego aptekarza i samodzielnie przygotują aromatyczne mieszanki herbaty, a także zaprojektują i wykonają oryginalne opakowanie w technice decoupage.

Wiek uczestników: klasy IV-VI
Czas trwania: 90 min.
Koszt: 25 zł/os.

Warsztaty muzealne odbywają się w Gmachu Głównym Muzeum przy ul. 3 Maja 19.
Tematy zamawiać można w sekretariacie Muzeum pod nr tel. (17) 853 52 78, od poniedziałku do piątku w godz. 7:30 – 15:30 z przynajmniej tygodniowym wyprzedzeniem.
Cała oferta edukacyjna dostępna jest w zakładce EDUKACJA.

Zapraszamy!