Tadeusz Makowski „Anemony w zielonym wazonie”

Tadeusz Makowski (1882-1932) należy do jednych z najwybitniejszych artystów polskich. Twórca był znakomitym malarzem, rysownikiem i grafikiem działającym od 1908 roku w Paryżu. Artysta był jednym z ważniejszych przedstawicieli sławnej École de Paris.
Tadeusz Makowski został zaproszony przez Władysława Ślewińskiego do Bretanii i tamże spędził czas I wojny światowej. (Do tejże krainy we Francji wracał parokrotnie.) Od czasu pobytów w Bretanii rozpoczęło się jego odejście od kubizmu i „powrót” do malowania natury.
Na syntetyczną stylistykę artysty miało niewątpliwie wpływ malarstwo Ślewińskiego; na słynne kompozycje z bukietami kwiatów jak i piękne i nastrojowe martwe natury.

Według słów historyka sztuki pani prof. Ireny Kossowskiej:
„Makowski malował na deskach i dyktach o małym formacie martwe natury o wąskiej, wysmakowanej kolorystyce opartej na dwutakcie różów i szmaragdowych zieleni, dopełnionych tonami żółcieni i brązów. Uproszczone, schematycznie ujęte formy owoców i talerza, podkreślone delikatnym konturem, zarysował na abstrakcyjnym tle.”

Harmonijne dzieło „Anemony w zielonym wazonie” przedstawia intrygującą kwiatową kompozycję. Tenże pełen wymowy olej na desce jest bardzo interesujących (i jednocześnie pozostającym przez „długie lata” w wąskim kręgu odbiorców), malarskim utworem.
Spektakularna kolorystyka obrazu, płynnie zestawiona, efektowna plama i celny dukt linii tworzy to dzieło. Obraz należy do kompozycji, ukazujących fascynację artysty martwymi naturami we wczesnym okresie swojej twórczości. Dzieło stało się urzeczywistnieniem modernistycznej poetyki, poprzez ewokujący liryczny nastrój, „Anemony w zielonym wazonie” to przepełniona artyzmem malarska kompozycja.


Tadeusz Makowski „Anemony w zielonym wazonie”, ok. 1916 r., olej/deska, 46 x 37.3 cm, sygn. d. „Makowski”, zakup 2017 rok

 

Skip to content