Skip to content

Aleksander Świeszewski „Krajobraz z sylwetką wiatraka”

Aleksander Świeszewski (1839-1895) był cenionym malarzem pejzażystą, ważną postacią polskiej sztuki drugiej połowy XIX wieku. Twórca należy do najwybitniejszych przedstawicieli naszych artystów działających w środowisku monachijskim.

Obraz „Krajobraz z sylwetką wiatraka” jest prześwietlony letnim słońcem znajdującym się za chmurami (z dostrzegalnymi cieniami i półcieniami). Jasne, skłębione niebo zajmuje większą część kompozycji. Okazałe dzieło to sielski wręcz idylliczny krajobraz, oddający widok w słoneczny, pogodny dzień.
Obraz jest utrzymany w stonowanej kolorystyce, posiada głębię i spektakularną przestrzeń. „Krajobraz z sylwetką wiatraka” przestawia nastrojową i jednocześnie statyczną kompozycję z wiejskim pejzażem w układzie poziomym, składającą się z kilku planów.
Płótno ma dwie dominujące przestrzenie: zróżnicowaną walorowo i kolorystycznie przyrodę oraz delikatne, rozświetlone (przez skłębione chmury) partie nieba.

Aleksander Świeszewski „Krajobraz z sylwetką wiatraka”, 1888 r., olej/płótno, 55 x 101 cm, sygn. l. d. „A.v.Świeszewski”, zakup 2016 rok

undefined