Konserwacja obrazów o tematyce religijnej w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie

Konserwacja obrazów o tematyce religijnej w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie przeprowadziło projekt pt. „Konserwacja obrazów o tematyce religijnej w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie” dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury (84500 PLN) oraz ze środków Marszałka Województwa Podkarpackiego (50085PLN).

W ramach zadania wykonano prace konserwatorsko – restauratorskie przy dziewięciu obrazach o szeroko pojętej tematyce religijnej, które z powodu złego stanu zachowania przechowywane były w magazynach. Przywrócenie dawnej świetności tych eksponatów pozwala na ich odpowiednią dokumentację fotograficzną, udostępnienie jej na portalu Muzeum i rozpowszechnienie. Przeprowadzone badania warstwy malarskiej pozwoliły na korektę datacji i uściślenie ich proweniencji warsztatowej. Obrazy zostają przywrócone do obiegu muzealnego: mogą wzbogacać ekspozycję stałą, mogą być wypożyczane do innych instytucji na wystawy czasowe, na ich kanwie można realizować działania edukacyjne oraz przeprowadzać dalsze badania historyczno-sztuczne.

W piątek 8 listopada 2024 roku miał miejsce odbiór konserwatorski zakonserwowanych obrazów. Komisja w składzie: dyplomowany konserwator dzieł sztuki Elżbiety Wiącek – Lach, kustosz Maria Stopyra, kustosz Dorota Rucka-Marmaj, kustosz Michał Rut pozytywnie ocenili zrealizowane prace konserwatorskie.

Prace restauratorskie zostały przeprowadzone przez pracownię Konserwacji Dzieł Sztuki Ewelina i Marcin Gruszczyńscy s.c. w Rzeszowie. W głównej mierze polegały one na przeprowadzeniu zabiegów, których celem była stabilizacja odspojonych warstwy malarskiej i zaprawy, impregnacja płótna i gruntu. Po wykonaniu zabiegów technicznych przeprowadzono konserwację estetyczną obiektów w niezbędnym zakresie, mając na uwadze muzealny charakter obiektów. Zabiegi estetyczne przywróciły pierwotny wygląd płócien i polegały na scaleniu kolorystycznym ubytków malatury przy użyciu farb odwracalnych żywicznych oraz zabezpieczaniu powierzchni odpowiednio dobranym werniksem na bazie żywic syntetycznych. Przeprowadzono również pełną konserwację techniczną drewna ram, polegającą na jego odczyszczeniu, dezynfekcji, dezynsekcji i impregnacji wzmacniającej. Z powierzchni lica ram usunięte zostały wszystkie późniejsze nawarstwienia i uzupełnione ubytki formy rzeźbiarskiej, zapraw oraz pulmentów. Powierzchnie ram zostały odczyszczone, uzupełnione złotem tak by obrazy odzyskały dawny blask.

Zakonserwowane obrazy będzie można zobaczyć na wystawie czasowej od 25 listopada do 22 grudnia 2024 roku w muzealnym refektarzu. W ramach promocji zadania zapraszamy na publiczną prezentacja przeprowadzonych działań konserwatorskich, dwie prelekcje na temat zakonserwowanych dzieł: „Symboliczny wymiar architektury w malarstwie religijnym” oraz „Ikonografia Marii Magdaleny w malarstwie europejskim” w ramach cyklu spotkań „Kulturalna niedziela” oraz lekcję muzealną „Kategoria symbolu w malarstwie religijnym”. O datach poszczególnych wydarzeń będziemy sukcesywnie informować. Zapraszamy!

 

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Dofinansowano ze środków Województwa Podkarpackiego

Skip to content