REGULAMIN WARSZTATÓW CERAMICZYCH

W MUZEUM OKRĘGOWYM W RZESZOWIE.

 

Regulamin obowiązuje wszystkich Uczestników warsztatów.
Uczestnictwo w warsztatach jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu.

  1. Zapisy i płatności
  2. Zapisy na warsztaty archeologiczne/ceramiczne, zwane w dalszej części regulaminu „warsztatami/zajęciami”, odbywają się w sekretariacie Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, ul. 3 Maja 19, 35-030 Rzeszów (zwanego w dalszej części regulaminu „Muzeum”) pod nr tel. (17) 853 52 78, od poniedziałku do piątku w godz. 7:30 – 15:30.
  3. Rezygnacja z udziału w warsztatach wymaga zgłoszenia w sekretariacie Muzeum pod nr tel. (17) 853 52 78 lub u osoby prowadzącej warsztaty pod nr tel. 662 600 635.
  4. Każdy Uczestnik warsztatów zobowiązany jest do zakupu biletu uprawniającego do udziału w zajęciach. Bilety dostępne są w kasie biletowej muzeum. Cena biletu obejmuje wszystkie materiały oraz wypały prac. Maksymalna ilość gliny to 1 kg na 1 osobę, czyli 1 bilet. Jeśli Uczestnik zajęć potrzebuje skorzystać z dwóch kawałków gliny (2 kg) należy zakupić 2 bilety. Na kolejnych zajęciach ze szkliwienia tychże prac, również należy zakupić 2 bilety.
  5. Aktualne koszty biletów podane są na stronie internetowej Muzeum: https://www.muzeum.rzeszow.pl/pl/godziny-otwarcia-i-ceny-biletow/
  6. Istnieje możliwość przebywania w sali edukacyjnej bez zakupu biletu, jako opiekun dziecka/dzieci. Wówczas opiekun nie otrzymuje materiałów do pracy, jedynie pomaga dziecku/dzieciom przy pracy.
  7. Warsztaty dla dorosłych i starszych dzieci trwają 2 godziny.
  8. Warsztaty dla młodszych dzieci trwają 1,5 godziny.
  9. Warsztaty odbywają się w sali / pracowni Muzeum, ul. 3 Maja 19, 35-030 Rzeszów.
  10. Wskazane jest, aby osoba dokonująca rezerwacji podała: imię i nazwisko uczestnika warsztatów, nr telefonu kontaktowego – który może zostać wykorzystany jedynie w celu umożliwienia bezpośredniego kontaktu w sprawie rezerwacji. Podanie numeru jest dobrowolne. Szczegółowe informacje dotyczące ochrony danych osobowych dostępne są w Polityce Prywatności obowiązującej w Muzeum, pod adresem: http://www.muzeum.rzeszow.pl/pl/polityka-prywatnosci/

 

Przebieg warsztatów

  1. Zajęcia nr 1: własnoręczne ulepienie prac z gliny (aktualne koszty biletów podane są na stronie internetowej Muzeum: https://www.muzeum.rzeszow.pl/pl/godziny-otwarcia-i-ceny-biletow/ ).
  2. Przerwa technologiczna na suszenie i wypał prac (ok. 2 tygodnie).
  3. Zajęcia nr 2: szkliwienie wypalonych uprzednio prac (aktualne koszty biletów podane są na stronie internetowej Muzeum: https://www.muzeum.rzeszow.pl/pl/godziny-otwarcia-i-ceny-biletow/ ).
  4. Przerwa technologiczna na powtórne wypalenie szkliwionych prac (ok. 2 tygodnie).
  5. Odbiór gotowych prac.

 

Warsztaty dla grup zorganizowanych

  1. Muzeum organizuje warsztaty dla grup zorganizowanych:
  • w swojej siedzibie;
  • gościnnie w szkołach, przedszkolach lub w domach kultury (zwanych dalej „DK”). W takim wypadku dojazd do miasta w którym znajduje się szkoła, przedszkole lub DK, jest możliwy, jeśli odległość tego miasta od miasta Rzeszowa, nie przekracza 20 km. W takim wypadku, minimalna ilość osób uczestniczących w warsztatach musi wynosić co najmniej 30 osób.

Możliwy jest również dojazd do miasta w którym znajduje się szkoła, przedszkole lub DK, jeśli odległość tego miasta od miasta Rzeszowa, nie przekracza 40 km. W takim wypadku, minimalna ilość osób uczestniczących w warsztatach musi wynosić co najmniej 40 osób.

Zapisy na warsztaty odbywają się w sekretariacie muzeum pod nr tel. (17) 853 52 78, od poniedziałku do piątku w godz. 7:30 – 15:30.

W zależności od wyboru w przypadku biletów dla osób z grup zorganizowanych:

– konieczny zakup biletu na zajęcia warsztatowe archeologiczne / ceramiczne (grupy szkolne bez wypału).
– konieczny zakup biletu na zajęcia warsztatowe archeologiczne / ceramiczne (grupy szkolne z wypałem).

 

Aktualne koszty biletów podane są na stronie internetowej Muzeum: https://www.muzeum.rzeszow.pl/pl/godziny-otwarcia-i-ceny-biletow/ 
W trakcie warsztatów dla grup zorganizowanych za Uczestników odpowiadają opiekunowie.

 

Bezpieczeństwo

  1. Zajęcia odbywają się pod opieką instruktora.
  2. Podczas trwania zajęć w sali / pracowni zabrania się spożywania posiłków i picia napojów.
  3. W zajęciach mogą brać udział samodzielnie dzieci powyżej 7 roku życia. Opiekun jest zobowiązany do wypełnienia zgody na udział w warsztatach (wzór zgody jest dostępny u osoby prowadzącej zajęcia). Odpowiedzialność za nieletniego Uczestnika warsztatów Instruktor ponosi tylko w czasie trwania zajęć.
  4. W przypadku młodszych dzieci wymagana jest obecność opiekuna w trakcie trwania zajęć, który ponosi pełną odpowiedzialność za dziecko.
  5. W przypadku, gdy Uczestnik zakłóca przebieg zajęć, tzn. nie stosuje się do regulaminu i poleceń instruktora, instruktor ma prawo wyproszenia Uczestnika z zajęć oraz skreślenia Uczestnika z listy.
  6. Materiały, narzędzia i przyrządy używamy zgodnie z ich przeznaczeniem.
  7. Zachowujemy szczególną ostrożność podczas pracy z ostrymi narzędziami.
  8. Uczestnicy warsztatów ponoszą odpowiedzialność za szkody wyrządzone na terenie sali / pracowni.
  9. Suchy pył powstający podczas szlifowania lub szkliwienia jest szkodliwy. Nie należy go zdmuchiwać, tylko zmyć za pomocą wilgotnej gąbki.
  10. Szkliwo jest substancją chemiczną, podczas pracy ze szkliwami należy zachować środki ostrożności, tzn. nie należy spożywać posiłków i pić napojów podczas szkliwienia, a po zakończeniu pracy należy dokładnie umyć ręce. Dzieci szkliwią pod opieką rodzica lub opiekuna. W przypadku, gdy szkliwo dostanie się do oka, należy natychmiast przemyć je wodą i w razie potrzeby udać się do lekarza.
  11. Instruktor zastrzega sobie prawo do odmówienia uczestnikowi samodzielnego szkliwienia, jeśli będzie miał wątpliwości co do przestrzegania przez niego zasad bezpieczeństwa.
  12. Wszelkie wypadki, niebezpieczeństwa, uszkodzone narzędzia należy niezwłocznie zgłaszać osobie prowadzącej warsztaty / instruktorowi.

 

Porządek w pracowni

  1. Po zakończeniu pracy należy uporządkować swoje miejsce pracy: oczyścić z gliny narzędzia, podkładki i inne przedmioty, które były używane, umyć pędzelki i kubki, pozakręcać słoiczki ze szkliwami.
  2. Planując pracę, należy zostawić sobie czas na uporządkowanie stanowiska pracy.
  3. Glina, która nie została wykorzystana w trakcie zajęć może zostać zabrana przez Uczestnika. Prace, które zostały wykonane w domu z gliny nie wykorzystanej na warsztatach, można przynieść do wypału na kolejnych zajęciach.
  4. Prace szkliwione muszą zostać odczyszczone od spodu z resztek szkliwa. Należy to zrobić wilgotna gąbką.
  5. Prace koniecznie muszą zostać podpisane, te które nie zostaną podpisane przechodzą na własność pracowni.

 

Zasady ostrożności

  1. Nie należy dotykać prac innych Uczestników warsztatów.
  2. Należy uważać, aby nie zniszczyć prac innych osób.
  3. Nie należy otwierać pudełek z pracami, jeśli nie należą do nas.

 

Wypał prac

  1. Prace są wypalane, gdy zbierze się ich wystarczająca ilość, by zapełnić piec. Obsługa pieca należy do instruktora lub osoby przez niego upoważnionej.
  2. Prace przeznaczone do wypału powinny być podpisane.
  3. W przypadku prac szkliwionych, ich spody powinny zostać właściwie odczyszczone z resztek szkliwa, aby nie zabrudziły półek piecowych. Pozostawienie nawet najmniejszej ilości szkliwa na spodach prac skutkuje przyklejeniem się pracy do półki piecowej, a w efekcie zniszczeniem pracy i półki. Pracy nie można odzyskać, ponieważ ulega zniszczeniu – pęka. Natomiast płyta wymaga czyszczenia za pomocą szlifierki oraz ponownego pomalowania separatorem, co znacznie wydłuża czas oczekiwania na wypał prac. Osoba, której praca przykleiła się do płyty piecowej zostanie obciążona kosztem czyszczenia półki oraz ewentualnej naprawy uszkodzeń.
  4. Osoba odpowiedzialna za wypał prac ma prawo odmówić przyjęcia pracy do wypału, jeśli w jej ocenie nie jest ona właściwie przygotowana lub może spowodować uszkodzenie innych prac.
  5. Muzeum nie ponosi odpowiedzialności za uszkodzenia prac w trakcie wypału.

 

Odbiór prac

  1. Uczestnik warsztatów odbiera prace osobiście.
  2. Ze względu na ograniczoną powierzchnię do przechowywania prac, wypalone prace należy odebrać w przeciągu 3 miesięcy od ich wykonania. Te prace, które nie zostaną odebrane, przechodzą na własność muzeum.

 

Postanowienia końcowe

  1. Instruktor zastrzega sobie prawo do fotografowania prac Uczestników w celu promocji warsztatów na stronie internetowej oraz profilach społecznościowych muzeum.
  2. Muzeum nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody na osobie lub jakiekolwiek konsekwencje zdrowotne będące następstwem niezastosowania się do Regulaminu Warsztatów oraz wynikające z indywidualnego stanu zdrowia osób uczestniczących w zajęciach.
  3. Niniejszy regulamin stanowi uszczegółowienie zapisów zawartych w ogólnym Regulaminie Muzealnych zajęć edukacyjnych i warsztatowych. W przypadku rozbieżności pomiędzy nimi, wiążące są zapisy zawarte w niniejszym regulaminie.
  4. Niniejszy regulamin jest dostępny do zaznajomienia się na stronie internetowej oraz w sekretariacie Muzeum, w godzinach urzędowania tj. od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:30.
  5. Muzeum zastrzega sobie prawo do zmian w Regulaminie.

 

Skip to content