Torebka w formie niezbędnika tzw. carry all

Torebka w formie niezbędnika tzw. carry all, ok. 1928 r., Stany Zjednoczone

Torebka w formie niezbędnika tzw. carry all /wewnątrz puderniczka (do pudru i różu) z lusterkiem/ w oktagonalnej
formie, wykonana z metalu w kolorze srebrnym, na awersie dekoracja emalią w typie cloisonne, w kolorze fiołkowym, w srebrne punkciki oraz z kremowo-srebrnym motywem uproszczonej rozety w części centralnej, z łańcuszkiem i uchwytem w kształcie obrączki /na palec/, wewnątrz oryginalne poduszeczki do różu i pudru. Znakowana wewnątrz: „lé Début Richard Hudnut” oraz numer patentu; na boku: „Made in U.S.A” oraz „genuine cloisonné”. Długość łańcuszka wraz z obręczą 11,5 cm.

Wewnątrz znajdują się dwie oryginalne poduszeczki do kosmetyków. Pierwotnie w komplecie znajdowały się również; etui ze szminką oraz flakonik z perfumami.
Obiekt pochodzi z ok. 1928 r. i jest autorskim wyrobem z firmy słynnego, amerykańskiego farmaceuty, kosmetologa i perfumiarza, Richarda Hudnuta.

Richard Hudnut, podobnie jak jego ojciec, zaczął od prowadzenia aptek w Nowym Yorku, które z czasem rozwinął w sieć luksusowych salonów kosmetycznych.

Richard Alexander Hudnut, 1856 – 1928

Pierwsze zapachy zaczął tworzyć już w 1880 roku i zasłynął na amerykańskim rynku jako producent ekskluzywnych perfum, powstających również w laboratorium we Francji. Tworzył także wysokiej jakości kosmetyki między innymi te w eleganckich, oktagonalnych opakowaniach w formie twin kompaktów, utrzymanych w stylistyce art deco.

Zakupiony obiekt pochodzi z linii Le Début, której perfumy o tej nazwie zadebiutowały w 1927 roku.
W tej serii dostępne były twin kompakty w czterech wariantach, dopasowanych kolorystycznie flakonów, puderniczek oraz etui ze szminką. Barwy emaliowanej dekoracji sugerowały pożadany nastrój. Czarny – wyrafinowanie, niebieski – romans, zielony – przygodę i biały – wesołość.
Luksusowy kompakt z muzealnej kolekcji reprezentuje zatem romansową wersję tego damskiego, oryginalnego akcesorium.

Le Debut, 1928

Eksponat jest częścią zabytkowej kolekcji historycznych strojów oraz akcesoriów damskich /208 obiektów/,
zakupionej dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów
(Program Rozbudowa zbiorów muzealnych– nabór 1– 2020)
oraz z budżetu Województwa Podkarpackiego.
Pozyskany cenny zbiór pochodzi z kolekcji Pani Hanny Szudzińskiej.
Przejdź do treści