Czas jubileuszu, czas rocznic…
26 marca 2025 roku przypada 125. rocznica urodzin Franciszka Kotuli – jednego z założycieli naszego Muzeum i patrona Muzeum Etnograficznego.
Trochę historii…
Jesienią 1934 roku emerytowany duchowny ks. Julian Łukaszkiewicz zaprosił jednego z najaktywniejszych wówczas zbieraczy i kolekcjonerów, nauczyciela w szkole powszechnej, Franciszka Kotulę na prywatne spotkanie. W swych wspomnieniach Kotula odnotował, iż oboje uznali wówczas, że „Rzeszów dorósł już do własnego muzeum” i że inicjatywą tą należy zainteresować władze miejskie oraz dyrektorów gimnazjów, inspektora szkolnego i starostę. Z czasem krąg osób zaangażowanych w sprawę uruchomienia muzeum znacznie się poszerzył. Pierwszym do tego krokiem stało się powołanie Towarzystwa Regionalnego Ziemi Rzeszowskiej, którego statut opracowany został w okresie zimy 1934 i 1935 roku przez miejscowego notariusza dra Zdzisława Traczewskiego i jego zastępcę Józefa Sikorskiego. Zebranie założycielskie odbyło się w poniedziałek 1 kwietnia 1935 roku w budynku rzeszowskiego I Gimnazjum. Dziesięć dni później, podczas spotkania organizacyjnego wybrano zarząd nowopowstałego towarzystwa z ks. Julianem Łukaszkiewiczem jako prezesem oraz ówczesnym opiekunem muzeum szkolnego w I Gimnazjum Marianem Aleksiewiczem jako zastępcą prezesa. Ponieważ jednym z głównych celów towarzystwa było stworzenie Muzeum Ziemi Rzeszowskiej, funkcję kustosza, czyli faktycznego organizatora instytucji, powierzono Franciszkowi Kotuli. W listopadzie 1935 roku Towarzystwo uzyskało informację z lwowskiego Urzędu Wojewódzkiego o rejestracji i zatwierdzeniu statutu, zawierającego w punkcie trzecim potrzebę założenia muzeum. Założone przez Towarzystwo Regionalne Ziemi Rzeszowskiej muzeum przyjęło oficjalnie nazwę Muzeum Ziemi Rzeszowskiej, które z czasem przyjęło nazwę Muzeum Miasta Rzeszowa, a w latach 50-tych XX w. ostatecznie rangę Muzeum Okręgowego.
Czas jubileuszu…
Rok 2025 to czas ważnego dla nas jubileuszu 90-lecia Muzeum Okręgowego w Rzeszowie oraz 35-lecia Muzeum Etnograficznego im. Franciszka Kotuli. Otwarcie tej placówki nastąpiło bowiem 17 września 1990 roku, a nadanie jej imienia Franciszka Kotuli stanowiło uhonorowanie człowieka, nazwanego często „rzeszowskim Kolbergiem”.
Rok jubileuszowy rozpoczęliśmy wystawą „Portretowe ujęcia” prezentowaną w Gmachu Głównym naszego Muzeum. Ta wyjątkowa ekspozycja – przygotowana ze zbiorów własnych Muzeum – ukazuje sztukę portretową pochodzącą od czasów rokoko, poprzez empire, romantyzm, biedermeier po realizm, Młodą Polskę, aż po dwudziestolecie międzywojenne. Satysfakcją dla nas jest, iż wystawa, na którą składało się 50 dzieł znamienitych artystów, cieszyła się dużym zainteresowaniem publiczności.
Jeszcze w kwietniu – kolejnymi, nowymi ekspozycjami – świętować będziemy rok jubileuszowy. W Gmachu Głównym Muzeum zainaugurujemy wystawę „Barwa i broń w wersji mikro”, zaś w Muzeum Etnograficznym zaprezentujemy wystawę jubileuszową „Skarbony pamięci”, przygotowaną specjalnie z okazji 125. rocznicy urodzin Franciszka Kotuli i 35. rocznicy powstania tego Oddziału. Postać Kotuli przypomnimy Państwu prezentując odświeżony i zaktualizowany „Alfabet Kotuli”. Zapraszamy do śledzenia naszych stron internetowych.