Kolekcja zabytkowych torebek w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zakupiło do Działu Sztuki kolekcję 72 zabytkowych torebek pochodzących z prywatnego zbioru pani Hanny Szudzińskiej, za pośrednictwem firmy STRICTE Magda Jaworek z Warszawy. Zakup był możliwy dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Województwa Podkarpackiego. 
 
Cenny zespół torebek uzupełni muzealny zasób damskiej garderoby, w szczególności akcesoriów mody, a także wzbogaci i uatrakcyjni Galerię Rzemiosła Artystycznego.  
Ta wyjątkowa kolekcja składa się z 72 obiektów, które wykonane są w stylistyce charakterystycznej dla XIX w. /biedermeier, historyzm/, przełomu XIX i XX w. /secesja/, aż po art deco lat dwudziestych i trzydziestych XX w. Torebki pochodzą głównie z krajów zachodniej Europy /Niemcy, Austria, Francja, Wielka Brytania, Holandia, Szwajcaria/, ale są  też wyroby amerykańskie oraz jeden rosyjski i polski. Zakupiony zbiór stanowią zabytki zróżnicowane pod względem kształtu i wielkości; woreczki/reticule, torebki balowe, wizytowe, sakiewki, portmonetki. Kolekcję charakteryzuje różnorodność materiałów, z jakich obiekty zostały wykonane, ale też mnogość technik, użytych do ich wytworzenia. Dużą część zespołu zajmują torebki z metalu; srebrne, z siatki o splocie kolczugowym, z emaliowanych płytek, amerykańskie torebki tzw. carry all – niezbędnik /art. deco/, maleńkie portmonetki, ale też z brązu złoconego i alpaki /”nowe srebro”/. Torebki wykonane z tkanin /aksamit, ryps, żorżeta, wełna, żakard, brokat/ zwracają uwagę misternie dekorowanymi oprawami z metalu /także srebra/. Niezwykłe bogactwo wzorów prezentują zabytki zdobione haftem gobelinowym i au petite point /motywy neobarokowe i neorokokowe/ oprawione w kunsztowne /ażurowe, filigranowe/ metalowe ramki o oryginalnych formach.  Część zespołu stanowią efektowne torebki w formie woreczka/ réticule, haftowane szklanymi lub stalowymi paciorkami, w kwiatowe wzory. W zbiorze znalazły się także eleganckie torebki skórzane; w srebrnej oprawie, ale też wykonana ze skóry warana. 
 
Zakupiony zbiór torebek, zarówno jako samodzielny zestaw, jak i zwarty zespół z muzealnym zasobem prezentuje niezwykle interesującą dla widza ponad stuletnią historię ważnego akcesorium damskiej mody, a jednocześnie „małego” dzieła sztuki /rozmaitość formy, różnorodność dekoracji/. Cenne nabytki, stanowiące kolekcję to wartościowe obiekty kultury materialnej, których analogie można znaleźć w polskich, ale przede wszystkim europejskich muzeach. Zabytkowe torebki tworzą zbiór pięknych przedmiotów z zakresu rzemiosła artystycznego o wartości historycznej i wyjątkowych walorach artystycznych i estetycznych.  
 
 
Torebki udostępnione są dla zwiedzających nieodpłatnie od 28 czerwca do 31 października 2016 r.
 
opracowanie tekstu, 
wniosek do MKiDN,
i koordynacja całości projektu
 
 
Beata Kuman
 
Powrót